Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlaması (social media marketing) aslında geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi diyebiliriz. Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr vs.) üzerinden pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz. Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinin artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Pazarlamada Sosyal Medya Gücü

Klasik İnternet reklamcılığından farklı stratejilere sahip olsa da kullanılan internet platformu nedeniyle sosyal medya pazarlamasını, internet pazarlamanın bir alt kategorisi olarak değerlendirebiliriz. Geleneksel medyada hedef kitleye ulaşım ölçümleri, sınırlı sayıdaki denek üzerindeki yapılabilirken, sosyal medya ve internet pazarlamalarında bu ölçüm nerdeyse birebir yapılabilmektedir. Pazarlama iletişimi, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, pad cihazları gibi internet ulaşım araçlarıyla çift yönlü ve anlık olarak izlenebilmektedir. Bu yeni medyanın pazarlamaya getirmiş olduğu ölçülebilirlik, interaktif pazarlama, müşteri ilişkileri gibi çalışma alanlarına bir çok yenilikler getirmiştir.
Sosyal Medya Stratejisinde Başarıyı Yakalamak İçin;
Her marka ve işletmenin; sosyal medya varlığı, hedefleri ve kaynaklarına göre belirlemesi gereken özel bir sosyal medya stratejisi olmalı.

Sosyal Medya Denetimi

Kusursuz bir sosyal medya stratejisi, büyük resme odaklanır. Her bir postta bireysel olarak ne istediğinize değil, ilerlemek için sosyal medyadaki varlığınızın geneline odaklanmalısınız. Sosyal medya kanallarınızın denetimini alışkanlık haline getirin. Düzenli olarak yapacağınız kontroller, tutarsızlıkları görmenizi sağlayacağı gibi hangi kampanyaların işe yarayıp yaramadığını, kalite ölçümü yapmanızı ve belki de daha tutarlı bir sosyal medya stratejisi belirleyebilmeniz için yeni hedefler koymanızı sağlar.

Açık Hedefler

Bir strateji belirleyerek kampanyanızı hazırlamadan önce kendinize açık hedefler koymak, süreci takip etmenizi kolaylaştırır ve hangi noktalarda daha fazla çaba harcamanız gerektiğini önceden görmenizi kolaylaştırır. Kendinize ve ekibinize açık hedefler koymak, bu yönde ilerlemek ve tüm enerjinizi, konsantrasyonunuzu buna adamak aslında vereceğiniz emeğin tümüne odaklanmak anlamına gelir.

Markanın İzleyicisini Net Bir Şekilde Anlayabilmek

Sizi kimin takip ettiğini bilmek ve onları anlayabilmek için sahip olduğunuz potansiyeli gerçek olarak müşterilerinize ve takipçilerinize anlatan sosyal medya içerikleri gereklidir. İzleyicilerinize nelerden rahatsız olduklarını, hangi yayınları okuduklarını, nerelere gitmekten hoşlandıklarını ve hatta ne kadar kazandıklarını sorun. Onları ne kadar yakından tanırsanız, hedef kitlenizin resmini o kadar iyi çizebilirsiniz. Detaylara odaklanmak, daha birbirine bağlı bir topluluk oluşturmayı ve onlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırır.

Doğru Platformları Kullanmak

Doğru platformu belirleyebilmek, doğru kitleyle buluşmak açısından önemlidir. Birbirinden farklı platformların işleyişini bilmelisiniz. Herhangi bir sosyal ağ diğerinden daha popüler olduğu için hedef kitlenize ulaşma konusunda size yardımcı olmaz ya da yapabileceklerinizi ortaya koymak için uygun olmayabilir.

İçerik Kaynağı ve Sosyal Medya Planı

Her başarılı sosyal medya stratejisinin temelinde sağlam bir plan ve editoryal bir takvim yatar. Görevleri ve yaklaşan önemli tarihleri bilmek, ekibinizin aynı yerde olmasını sağlarken, hitap ettiğiniz kitleyle daha çok vakit geçirme özgürlüğü tanır. Sosyal dinleme yapmak, kendiliğinden ortaya çıkan diğer fırsatları görmenize olanak verir.
Yaptığınız planlama, sosyal medya hedeflerinizle ve çevrimdışı pazarlama çabalarınızla örtüşmelidir. İçerik bankası oluşturmaksa sosyal medya stratejisinin ikinci kısmını oluşturur. Organize bir içerik bankası, daha eski içerikleri görebilmenizi ve içeriklerde eksikler gördüğünüzde bu boşlukları kapatma fırsatı sağlar.

Sosyal Araçlar

Araçlar olmasaydı, sosyal medyacılar çıldırırdı. Etkili sosyal medya stratejileri otomasyon ve zamanlanın birleşmesinden oluşur. Araçlar, Instagram Stories ve Facebook Live gibi belirli ağların araçlarını da içerir ve her bir sosyal ağda büyümenizi artırır.

Analiz ve Ölçüm

Her sosyal medya stratejisi, emeklerinizin analiz ve ölçümünü içermelidir. Stratejinizde her adımda kazanmasanız da, analiz etmek ve ölçmek, işe yaramayan şeyler yapmanızın önüne geçer ve size iyi sonuçlar kazandıran şeyleri tekrarlayabilirsiniz.

Etkileşime Zaman Ayırmak

Etkileşim, sosyal medyadaki ağınızı büyütmenin anahtar öğelerinden biri haline geldi. Her gün, pek çok hesaptan, pek çok paylaşım ve mesaj alıyoruz. Topluluğun bir parçası olmak için, sosyal medyaya sosyalleşmek için ekstra çaba harcamalısınız.
İyi bir sosyal medya stratejisi etkileşim için ulaşmaya çalıştığınız insanlara vakit ayırmayı ve sorular sormayı gerektirir. Algoritmalar da izleyicilerinizle paylaştığınız içeriklerle birlikte devreye girer.
Sosyal medya manzarası sürekli değişim gösteriyor fakat başlangıçta fazla maceraya atılmadan temel taktiklerden uzaklaşmamak, istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *